Sekret mojej 'tajemnej’ wiedzy o Pradze wyjawiony;)

Jeżeli czytałeś mój poprzedni post to zastanawiasz się pewnie „jak ona znalazła tyle super miejsc w dwa dni? Skąd właściwie wiedziała gdzie ma iść?” Oczywiście, nikt nie wątpi w moją miłość do jedzenia i dobrego piwa (i Czechów) oraz w to, że w Pradze znajduje się niezliczona ilość super miejscówek, ale aby ułatwić sobie życie i „wyłowić” te najlepsze perełki potrzebowałam małej pomocy.

Od dłuższego czasu śledzę na Youtube kanał, który moim skromnym zdaniem jest jednym z lepszych podróżniczych kanałów jakie miałam okazję poznać. Nie dość, że podaje nieznaną przeciętnemu turyście twarz miasta 'pod nos’ i podpowiada w kwestii miejsc do odwiedzenia oraz najlepszych lokali gastronomicznych, to jeszcze ma ogromny wkład w polepszenie sytuacji turystów w mieście. Mówię tutaj o kanele „Honest Guide” tworzonym przez Janka Rubeša i Honze Mikulke, którzy dzielnie walczą z nieuczciwymi kierowcami taksówek i kantorami w centrum miasta.

Chłopaki wydali niedawno książkę, więc będąc w Pradze niezwłocznie postanowiłam ją kupić, aby zaczerpnąć trochę inspiracji i jednocześnie wesprzeć ich twórczość. Jak przypuszczałam, książka okazała się strzałem w dziesiątkę, dlatego też postanowiłam podzielić się nią na blogu.

Nie jest to typowy przewodnik, ale krótkie opisy wartych odwiedzenia miejsc wraz z pięknymi zdjęciami i super grafiką. Nie znajdziesz tam opisów architektury praskiego zamku, czy historycznych faktów na temat Mostu Karola. W miejsce tego, książka proponuje Ci miejsca takie jak DOX, Stalin (Letenská pláň), Jazz Dock, czy Hlavní pošta v Praze. Znajdziesz tam też rekomendację i podpowiedzi o tym, gdzie znajdują się najlepsze hospody, do której kawiarni warto zaglądnąć, aby zrobić dobre fotki na Insta oraz gdzie znaleźć najlepsze czeskie jedzenie (w przystępnej cenie). Janek wyjaśnia też dlaczego tak bardzo nienawidzi trdelników i co zrobić, aby mieć Pragę tylko dla siebie. Kto może wiedzieć o tym wszystkim więcej niż rodowity Pražák?

O większości ze wspomnianych przeze mnie rzeczy Janek mówił już w swoich filmikach na youtube, a książka jest swego rodzaju podsumowaniem dla ludzi, którzy nie spędzają całego swojego życia na oglądaniu Youtube i nie znają wszystkich odcinków Honest Guide na pamięć (jak ja). Umożliwia ona szybkie znalezienie większej ilości informacji na temat konkretnych atrakcji, które Cię zainteresują, za pomocą zamieszczonych przy opisach QR kodów, które odeślą Cię prosto do filmiku.

Ja osobiście jestem zachwycona i z całego serca mogę polecić ją wszystkim, którzy wybierają się do Pragi lub mają Pragę na swoim „bucket list”. Sama, mimo iż byłam w mieście już kilka razy i niejednokrotnie zwiedzałam je z ludźmi, którzy na co dzień tam mieszkają, to dzięki Honest Guidowi odkryłam o wiele, wiele więcej podczas mojej ostatniej wizyty. Jednym z przykładów takich odkryć może być zdjęcie pod tytułem tego postu. Za 100 koron wyszliśmy na jedną z wież mostu Karola, z której był naprawdę niesamowity widok na miasto! Byliśmy na górze właściwie sami , w co ciężko uwierzyć, kiedy widzi się ilu turystów jest na dole…

Jeżeli nie chcesz inwestować w książkę, nie szkodzi (rozumiem, że nie każdy jest takim koneserem Pragi jak ja), wystarczy uważnie przeglądnąć youtube Honest Guide i szczodrze „olajkować” w podziękowaniu za bezcenne podpowiedzi.

Więcej informacji na blogu oraz na youtube Honest Guide.

Cena książki to 15 euro, a mapę miejsc gdzie można ją kupić zajdziesz tutaj.

A na koniec mój absolutnie ulubiony filmik Hones Guide – kanału poświęconego Pradze 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *